Rośnie popularność Hołowni. W rankingu zaufania goni Dudę i Morawieckiego

Jak wynika z sierpniowego sondażu CBOS, 57 proc. Polaków ufa prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a 54 proc. premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Na trzecim miejscu znalazł się lider stowarzyszenia Polska 2050 Szymon Hołownia, któremu ufa aż 51 proc. ankietowanych,  a nie ufa tylko 21 proc.

W ocenie CBOS aktualne notowania byłego niezależnego kandydata na prezydenta to spora zmiana w stosunku do okresu poprzedzającego jego start w wyborach. „W marcu, kiedy po raz pierwszy pytaliśmy ankietowanych o stosunek do Szymona Hołowni – wówczas już kandydata do urzędu prezydenckiego, jednak wciąż politycznego debiutanta – zaufanie do niego deklarowało 38 proc. ankietowanych, a więc o 13 punktów procentowych mniej niż obecnie”, ujawnia CBOS.

Czytaj także:  Premier Morawiecki nie ma koronawirusa i zakończył kwarantannę

Kolejne miejsca w rankingu zajęli: były minister zdrowia Łukasz Szumowski (49 proc. mu ufa, 32 proc. nie ufa); minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (44 proc. mu ufa, 37 proc. nie ufa); prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (ufa mu 41 proc., 40 proc. nie ufa) oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński, którego darzy zaufaniem 40 proc. uczestników badania (46 proc. mu nie ufa).

Czytaj także:  Zgorzelski: PSL zrywa pakt senacki. Winna jest Platforma Obywatelska

Na końcu rankingu, obok szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, znalazł się lider PO Borys Budka, któremu ufa jedynie 19 proc. ankietowanych, a nie ufa 44 proc. „W ocenach obu polityków przeważają negatywne noty. Dotyczy to w szczególności Borysa Budki, który w tym miesiącu nie tylko wyraźnie stracił na zaufaniu (spadek o 5 punktów procentowych), ale także zebrał wyjątkowo dużo negatywnych ocen”, wyjaśnia CBOS.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 18–27 sierpnia 2020 roku na próbie liczącej 1149 dorosłych osób.