Aleksiej Gorinow
Twitter | Free Russia Foundation 4freerussia.org

Radny z Moskwy został skazany na siedem lat za wypowiadanie się przeciwko wojnie Rosji na Ukrainie – co jest uważane za pierwszą pełną karę więzienia na mocy nowych przepisów wymierzonych w sprzeciw.

60-letni Aleksiej Gorinow został aresztowany w kwietniu po tym, jak nakręcono go, gdy na posiedzeniu rady miejskiej skrytykował inwazję. Zgodnie z prawem po inwazji każdemu, kto rozpowszechnia „fałszywe wiadomości” na temat wojska, grozi do 15 lat więzienia. Rosjanie mają zakaz używania słowa „wojna” do opisania inwazji.

Zamiast tego prezydent Władimir Putin ukuł wyrażenie „specjalna operacja wojskowa”, chociaż w czwartek mówił o „wojnie w Donbasie” w uwagach skierowanych do przywódców parlamentu.

Działacz na rzecz praw człowieka Pavel Chikov powiedział, że wyrok Gorinowa był pierwszym wyrokiem więzienia na mocy nowej ustawy. Do tej pory sędziowie orzekali jedynie grzywnę lub wyroki w zawieszeniu.

Sędzia Olesya Mendelejeva orzekł, że popełnił zbrodnię „opartą na nienawiści politycznej” i wprowadził Rosjan w błąd, skłaniając ich do „odczuwania niepokoju i strachu” przed kampanią wojskową.

Pojawiając się w sądzie w północnej Moskwie, Gorinow podniósł kartkę ze słowami, które napisał piórem: „Czy nadal potrzebujesz tej wojny?” Funkcjonariusz ochrony podniósł ręce, próbując ukryć wiadomość.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę