W programie publicystycznym „Studio Polska” pojawił się, chyba dość nieoczekiwany przez Polaków, wątek zadośćuczynienia za II wojnę światową przez… Austrię!

Gość programu Elżbieta Rybarska, prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych tak w imieniu stowarzyszenia wypowiadała się w kwestii Austrii: – Wypraszamy sobie jakikolwiek głos w temacie roszczeń wojennych, reparacji wojennych, jeżeli ktoś w to nie wierzy lub ktoś podważa, że takie odszkodowania nam Polakom, nam rodzinom, okaleczonym przez Niemców i przez Austriaków, na której ziemi było ponad 49 podobozów zespołu Mauthausen-Gusen, to prosimy aby zamilkli.

Prowadząca program Magdalena Ogórek dodała: – W tej narracji historycznej, jaka wypracowała się po wojnie, zdajemy się nie pamiętać kompletnie o udziale Austriaków, o roli Austriaków w czasie II wojny światowej.

Pani prezes przypominając o krzywdzie zadanej w czasie wojny Polakom przez Austrię, którą obwinia za mordy i kradzieże, stała się pierwszą osobą w mediach, które podjęły ten temat. Czy to początek nowego rozdziału w stosunkach polsko-austriackich, który niebawem stanie się tematem rozważań partii rządzącej?


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę