Róża po zimowaniu. Jak się nią zająć? 1 zabieg jest kluczowy

krzak róży i sekator
fot. screen Youtube / UC Marin Master Gardeners

Marzysz o tym, aby róże w Twoim ogródku miały duże kwiaty, a do tego grube, długie i zdrowe pędy? Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać, jest przycinanie. Sprawdź, jak i kiedy wykonać ten zabieg, aby ślicznych róży pozazdrościli Ci sąsiedzi.

REKLAMA

Róże – kiedy przycinać?

Róże – bez względu na odmianę – warto przycinać raz w roku. Najlepiej na początku wiosny, zaraz po tym, jak odpuszczą ostatnie przymrozki (i raczej nie zanosi się, że jeszcze powrócą). Przeważnie pora przypada na koniec marca. W innym przypadku (np. gdy zima się przeciąga) wykonaj cięcie do połowy kwietnia (najpóźniej). Po połowie kwietnia raczej odpuść sobie ten zabieg, ponieważ może to nawet zaszkodzić różom. Zdołają już wtedy wypuścić świeże pędy. Rośliny należy przycinać w pogodny, słoneczny i niedeszczowy dzień. Cięcie róż warto powtarzać systematycznie co roku, najlepiej w podobnej porze (ale nie można zapomnieć o ewentualnych przymrozkach!).

Róże – jak przycinać?

U róż cięcie trzeba wykonać ok. 0,5-1 cm nad pąkiem. Najlepiej robić to na ukos przy pomocy ostrego sekatora, w innym razie można bez potrzeby okaleczyć roślinę! Jeśli chodzi o płaszczyznę skracania, to musi być gładka – nie można jej poszarpać. Podczas cięcia usuń głównie pędy, które są chore i obumarłe. Dzięki temu znacznie wzmocnisz swój krzew, a kwiaty będą większe i ładniejsze.

REKLAMA

Poza uniwersalnymi zasadami, które już znasz, istotny jest także gatunek róż – do każdego z nich powinieneś odnieść się trochę inaczej:

-róże pnące (czepne): najlepiej skracać dopiero w 4 roku po posadzeniu. Pędy należy przycinać do długości 30-40 cm, a na każdym z nich zostawić 5-6 pąków. Warto zachować tylko 3-5 pędów;
-róże wielokwiatowe (rabatowe): cięcie należy przeprowadzić na wysokości 30-60 cm. Na krzewie pozostawić 5-10 pędów, a na każdym z nich po 4-5 pąków;
-róże okrywowe: cięcie wystarczy wykonać raz na kilka lat, pozbywając się przy tym tylko najstarszych pędów. W kolejnych latach trzeba uciąć jedynie uszkodzone lub chore pędy;
-róże na pniu (pienne): należy uciąć wszelkie dzikie pędy. Resztę pędów trzeba przyciąć na krótko, aby znajdowały się na nich po 3-4 oczka (pąki).

REKLAMA

Zobacz też: Wiosną zrób to z forsycją. Krzew będzie uginał się od kwiatów

Podziel się: