Partia Komunistyczna z Kraju Nadmorskiego żąda wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy
fot. Twitter/ TUBS | CC BY-SA 3.0

Coraz gorętsza atmosfera w Rosji! Czy przewidywania niektórych ekspertów sprawdzą się i Federacja Rosyjska zacznie się stopniowo dzielić na kawałki? Są tego pierwsze symptomy, a informację o tym przekazał Igor Girkin – uważany za bohatera separatystów i „I wojny o Donbas”, czyli inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę w 2014 roku.

„Młodzi ludzie umierają i stają się niepełnosprawni podczas operacji wojskowej” – brzmiał fragment oświadczenia rosyjskiej partii komunistycznej.

Girkin udostępnił na swoim Twitterze nagranie z zebrania Zgromadzenia Ustawodawczego rosyjskiego Kraju Nadmorskiego. To daleka, rosyjska prowincja na Syberii, ze stolicą we Władywostoku. Na spotkaniu miało dojść rzekomo do oficjalnego sprzeciwu lokalnych struktur rosyjskiej partii komunistycznej. Deputowani sprzeciwili się wojnie i wnosili o wycofanie wojsk z Ukrainy.

„Rozumiemy, że jeśli nasz kraj nie zaprzestanie operacji wojskowej, będzie w naszym kraju jeszcze więcej sierot” – brzmiało oświadczenie czterech deputowanych komunistów, których tekst przeczytał członek frakcji partii komunistycznej Leonid Wasiukiewicz.

W trakcie wygłaszania skandalicznego – z perspektywy rosyjskiej racji stanu – oświadczenia, gubernator zażądał usunięcia posłów z sali za „zdyskredytowanie wojsk rosyjskich”.

Są to pierwsze symptomy wewnętrznych rozłamów w Federacji Rosyjskiej. Napięcia, wynikające z ewentualnej porażki Rosji na Ukrainie mogą – w opinii części ekspertów – prowadzić do mało prawdopodobnego, ale możliwego scenariusza podziału wielkiej federacji na mniejsze państewka.

Całość nagrania ze Zgromadzenia Ustawodawczego we Władywostoku można obejrzeć poniżej (j. rosyjski).

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę