O godzinie 9:30 w Brukseli rozpoczął się nadzwyczajny szczyt UE. Przywódcy krajów oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani mają zatwierdzić porozumienie dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty. Umowa negocjowana była przez wiele miesięcy. – To smutny dzień. Fakt, że kraj opuszcza UE, nie jest powodem do świętowania, chociaż osiągnęliśmy najlepsze możliwe porozumienie z Wielką Brytanią – powiedział Jean-Claude Juncker. Dodał także, że Brexit jest „tragedią”.

W szczycie UE udział bierze także premier Mateusz Morawiecki. Stwierdził on, że umowa, która ma zostać dziś podpisana, jest „najlepszym porozumieniem, jakie można było osiągnąć”.

Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z Theresą May zapewnił, że Wielka Brytania będzie mogła liczyć na wsparcie polskiego rządu. Dodał także, że po Brexicie obydwa kraje „zostaną bliskimi sojusznikami”. – Mam nadzieję, że dziś będzie bardzo ważny akord, jeden z końcowych akordów negocjacji w zakresie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ta umowa, którą będziemy dziś omawiali, odzwierciedla na tym etapie wszystkie potrzebne Polsce warunki, wszystkie elementy, które są dla nas bardzo ważne – mówił dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę