W środę po południu w „Dzienniku Ustaw” opublikowane zostało postanowienie marszałek Sejmu Elżbiety Witek z PiS o zarządzeniu wyborów prezydenckich. W tym momencie formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza.

Zgodnie z decyzją marszałek Sejmu do urn pójdziemy 10 maja. Ewentualna druga tura wyborów odbędzie się zaś 24 maja.

Zgodnie z „Kodeksem wyborczym” komitety wyborcze mogą prowadzić agitację dopiero po tym jak zostaną zarejestrowane przez Państwową Komisję Wyborczą. Termin złożenia zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego kandydata na prezydenta upływa 16 marca. Dopiero po zarejestrowaniu komitetu możliwe będzie zbieranie co najmniej 100 tys. podpisów poparcia niezbędnych do zgłoszenia kandydata.

Sama kampania zakończy się o północy w piątek, 8 maja. Potem nastąpi cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. Oddanie głosu będzie możliwe w godzinach 7–21.

W przypadku, jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 proc. głosów, 24 maja odbędzie się decydująca druga tura głosowania.

Dotychczas swój start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli: Małgorzata Kidawa-Błońska (KO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) i Szymon Hołownia, który deklaruje, że jest kandydatem obywatelskim.

Urzędujący prezydent Andrzej Duda podczas środowego spotkania z mieszkańcami Lubartowa poinformował, że wystartuje w wyborach i będzie ubiegał się tym samym o reelekcję.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat