Dziś ruszyła rejestracja wniosków w ramach świadczenia 500 plus, które dotyczy również pierwszego dziecka w rodzinie. Można je składać przez Internet i jak się okazuje, przez pierwsze kilka godzin złożono ponad 50 tysięcy podań.

O północy rozpoczęła się możliwość składania wniosków na świadczenie, którego oficjalna data uruchomienia ma miejsce właśnie dziś, 1 lipca. Rodzice mogą je wysyłać między innymi za pośrednictwem stron internetowych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zaś dodatkowe środki przysługują wszystkim dzieciom, bez względu na to, jakie rodzina w ciągu miesiąca osiąga dochody.

Ze wstępnych informacji organu wynika, że do godziny 7:30 wpłynęło ponad 50 tysięcy wniosków w programie 500 plus, a także 23 tysiące wniosków dotyczących przyznania zapomogi szkolnej w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start. Co więcej, przez pierwsze 30 minut od uruchomienia systemu, do Ministerstwa wpłynęło aż 4,5 tysiąca wniosków, co tylko świadczy o ogromnym zainteresowaniu.

Warto pamiętać, że wnioski można składać drogą internetową. Najłatwiej jest tego dokonać za pośrednictwem portali PUE ZUS, strony empatia.mrpips.gov.pl i poprzez bankowość elektroniczną. Za miesiąc, a więc od 1 sierpnia rodzice będą ponadto mogli wnioskować o świadczenie drogą tradycyjną, składając stosowne dokumenty w odpowiednim urzędzie gminy lub wysłać je za pośrednictwem poczty.

Dodatkową zmianą w kontekście uruchomionego dzisiaj systemu składania wniosków jest fakt, że zniknęło kryterium dochodowe. Do tej pory świadczenie przysługiwało jedynie rodzinom, których miesięczne dochody nie przekraczały 800 złotych na osobę lub 1200 zł, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. Od teraz takich wymogów nie będzie. Szacuje się, że z dodatkowych środków skorzystać będzie mogło niemal 7 milionów dzieci.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę