Z najnowszego sondażu dla dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że PiS nie może być pewne zwycięstwa w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Szanse na pokonanie w maju przyszłego roku opozycji ugrupowaniu Jarosława Kaczyńskiego mogłaby odebrać partia ojca Tadeusza Rydzyka.

„Rzeczpospolita” publikuje wyniki dwóch badań przeprowadzonych przez pracownię IBRiS. W jednym z sondaży uwzględniono powstający właśnie w środowisku redemptorysty Ruch Prawdziwa Europa, a w drugim nie. Okazuje się, że utworzenie przez polityków współpracujących z ojcem Tadeuszem Rydzykiem nowej prawicowej partii może poważnie pokrzyżować plany Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Gdyby wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w grudniu, to przy obecnym układzie sił politycznych PiS mogłoby liczyć na 37 proc. poparcia, a Koalicja Obywatelska zdobyłaby 34 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowałaby się partia Roberta Biedronia z 7 proc. poparcia. Kolejne miejsca zajęłyby SLD, PSL i partia Razem.

Sytuacja PiS wyglądałaby jednak zupełnie inaczej po uwzględnieniu nowo powstającego Ruchu Prawdziwa Europa. Gdyby to ugrupowanie wystartowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego, to partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyłaby 34 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska 33,9 proc.

– To właściwie równe szanse na zwycięstwo, na remis – komentuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Ewa Marciniak, politolog z UW, prawie identyczne wyniki PiS i KO. – Potencjalna partia związana z ojcem Rydzykiem zabiera PiS-owi wyborców prawicowych skupionych wokół organizacji pro-life i radykalnych środowisk – wyjaśnia Marciniak.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę