Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl zgłosił swój pomysł na wyrwanie prywatnych mediów z rąk obcego kapitału.

– Nie chodzi o to, by zabierać komukolwiek jego własność. Ale zagraniczni wydawcy muszą dostosować się do reguł. W grę wchodzi odkupienie od tych wydawców ich mediów. Ale nie może być to po jakichś kosmicznych cenach – powiedział Czarnecki.

– Przypomnę, że gazety drukowane przeżywają kryzys. To nie jest problem tylko w Polsce, ale występujący na całym świecie – ludzie po prostu przechodzą na internet. Więc wartość tych mediów spada i trzeba mieć tego świadomość – wyjaśnił polityk PiS.

Według byłego wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, repolonizacja prywatnych środków przekazu będzie oznaczać ich zbliżenie do standardów zachodnich.

– W żadnym dużym kraju Europy zachodniej nie ma sytuacji, że zdecydowana większość mediów jest w rękach obcego, zewnętrznego kapitału, jak ma to miejsce w Polsce. Jest to przykład pewnej abdykacji państwa. Dlatego też państwo musi reagować. I zasadnicze pytanie polega nie na tym, czy ta westernizacja nastąpi, ale kiedy to się stanie. Myślę, że reforma objąć powinna zarówno media lokalne, jak i centralne – oświadczył Czarnecki.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę