Jak poinformował w piątek hiszpański dziennik „ABC”, rząd tego kraju zamierza odesłać do ojczyzny 55 tys. mieszkających w Hiszpanii imigrantów z Mali. Temat ten był jednym z punktów rozmów premiera Pedro Sancheza podczas trwającej właśnie jego oficjalnej wizyty w tym afrykańskim kraju.

Jest to kolejna już odsłona zrywania z prowadzoną dotychczas przez socjalistyczny gabinet w Madrycie polityką „otwartych drzwi” i masowego przyjmowania migrantów spoza Europy. Niedawno hiszpańskie MSW nakazało przeprowadzenie kilku masowych deportacji afrykańskich migrantów do Maroka.

Według „ABC”, sprawujący władzę od czerwca rząd Sancheza chce zaoferować każdemu odsyłanemu migrantowi bilet powrotny do kraju pochodzenia i 400 euro na drogę. Propozycja ta została przedstawiona premierowi Mali Soumeylou Maidze i miała zostać przez niego pozytywnie przyjęta.

Hiszpański rząd chce, by część środków przeznaczonych na odprawy dla deportowanych malijskich legalnych i nielegalnych migrantów pochodziła z funduszy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!