– Musimy być aktywni, musimy być bezpieczni, musimy być solidarni. To są elementy, na których opiera się nasza przygotowana strategia, nasza polityka społeczna wobec osób starszych – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, charakteryzując rządowy program „Senior plus”.

Jak poinformowała Rafalska, jeszcze w tym roku powstanie 214 nowych placówek i ponad pięć tysięcy nowych miejsc dla seniorów ramach tego programu. Została już podpisana umowa dotycząca dofinansowania tworzonych przez samorządy klubów i domów dziennego pobytu dla osób starszych. Na realizację programu „Senior plus” rząd Mateusza Morawieckiego przeznaczył tylko w tym roku 80 mln zł.

Osoby, które mają ukończone 60 lat i nie są aktywne zawodowo, mogą już teraz korzystać z oferty placówek dziennego pobytu objętych programem „Senior plus”.

Placówki czynne są od poniedziałku do piątku, przez kilka godzin dziennie. Znajdują się w nich pomieszczenia do wspólnych spotkań, ćwiczeń i relaksu; seniorzy mają też zapewnione w domach dziennego pobytu ciepłe posiłki.

W ramach programu „Senior plus” jednostki samorządu terytorialnego mogą się ubiegać o środki na jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie placówek oraz na zapewnienie ich funkcjonowania. Na utworzenie dziennego domu pobytu dla osób starszych można otrzymać 300 tys. zł, a na klub – 150 tys. zł.

Placówki już istniejące będą mogły otrzymać do 300 zł na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu lub do 200 zł w klubie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna