„W przyszłym roku może paść rekord. Marcowa podwyżka emerytur może być znacznie wyższa niż ta prognozowana przez rząd. Najniższe emerytury wzrosną o ok. 30 zł miesięcznie. Tak wysoką waloryzację emeryci będą zawdzięczać… szybko rosnącym płacom”, pisze w sobotę „Super Express”. Z kolei emeryci otrzymujący powyżej 3700 zł miesięcznie otrzymają po waloryzacji ponad 136 zł podwyżki.

Optymistyczne dla seniorów informacje o niespodziewanie wyższej waloryzacji świadczeń miała już potwierdzić „Super Expressowi” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Okazuje się, że rządowe prognozy odnośnie do podwyżki emerytur były zbyt ostrożne i zakładano waloryzację na poziomie 3,26 proc., a nie 3,7 proc. Stało się tak, ponieważ w projekcie przyszłorocznego budżetu szacowano wzrost płac na 3,3 proc. Tymczasem z ustaleń dziennikarzy „Super Expressu” wynika, że ten wzrost może być na koniec roku znacznie wyższy i wynieść prawie 5,5 proc.

„Do wyliczenia waloryzacji bierze się zaś 20 proc. tego wskaźnika. Jeśli więc do końca roku, inflacja utrzyma się na poziomie co najmniej 2,6 proc., a płace będą nadal tak szybko rosły – to w marcu seniorzy dostaną 3,7 proc. podwyżki!”, konkluduje gazeta.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę