Wkrótce do samorządów ma trafić aż 7 miliardów złotych z budżetu państwa na ocieplenie bloków z wielkiej płyty. Jest to dobra wiadomość dla ich mieszkańców, ponieważ będą mogli przykręcić kaloryfery i mniej zapłacić za ogrzewanie. W blokach z wielkiej płyty mieszka aż 12 milionów Polaków.

Samorządy otrzymają dofinansowanie na remonty budynków oraz na instalowanie w nich odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne czy turbiny wiatrowe. Przy okazji remontów mają być też wzmocnione za pomocą metalowych kotew połączenia między warstwami płyt.

– Nie ma żadnego zagrożenia jeśli chodzi o konstrukcję i bezpieczeństwo budynków z wielkiej płyty. Jestem przekonany, że przy dobrym wykorzystaniu przygotowanego przez Instytut Techniki Budowlanej raportu, ci którzy dzisiaj zarządzają budynkami z wielkiej płyty, będą mogli nimi zarządzać w taki sposób aby można w nich mieszkać przez kolejne lata, przez pokolenia – zapewnia wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Rząd szacuje, że potencjalna wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty to 25,8 mld zł. Termomodernizacja ma kosztować 17,2 mld zł, a montaż kotew – 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii dla samorządów może wynieść 7 mld zł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę