„PiS nas oszukał. Nigdy więcej nie zagłosuję na tę partię”, napisał jeden z komentatorów na forum internetowym Elbląga, po tym, jak do miasta dotarła informacja, że rząd Mateusza Morawieckiego po cichu wycofał się ze sfinansowania z budżetu pogłębienia toru wodnego w porcie tym mieście. Poinformował o tym prezydent miasta Witold Wróblewski oraz senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Wcisła.

Wcześniej premier Morawiecki i minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewniali, że inwestycja zostanie sfinansowania z pieniędzy budżetowych. Jak zapewniali, rozwój portu elbląskiego i dostosowanie go do obsługi większych statków miało być jednym głównych celów przekopu Mierzei Wiślanej.

O tym, że rząd PiS nie da z przyszłorocznego budżetu pieniędzy na rozwój portu mieszkańcy i władze miasta dowiedzieli się dzięki senatorowi Wciśle. Parlamentarzysta zwrócił się bowiem z pytaniem do ministra Gróbarczyka, czy rząd dotrzyma danego mieszkańcom miasta słowa. Minister Gróbarczyk odpisał, że rząd pieniędzy nie da, dlatego  port musi sam znaleźć środki na pogłębienie toru.

– Wybudowanie kanału bez przystosowania portu do parametrów kanału, będzie miało znaczenie jedynie turystyczne. Żadna barka, która dzisiaj wpływa do Elbląga, nie będzie płynęła drogą morską, tylko przez Zalew Wiślany tak, jak do tej pory  – podkreślił senator Wcisła. Ten kanał będzie nieużyteczny, popłyną nim większe jachty, ale to nie spowoduje ekonomicznej opłacalności tego przedsięwzięcia – zaznaczył.

Oburzeni stanowiskiem rządu są mieszkańcy miasta. „Wychodzi po raz kolejny że przekop to kiełbasa wyborcza, wycieli drzewa, sprzedali, zarobili, a w miejscu utworzyli atrakcję turystyczną. Jeszcze brakuje aby Kaczyński stał tam i za bilety kasował… Nie chcą dać kasy na pogłębianie toru wodnego to po co przekop? Czy to nie PiS zapewniał że to Elbląg będzie największym beneficjentem przekopu? No a teraz wyszło szydło z worka. Pisiory kłamali, kłamią i kłamać będą” napisał jeden z internautów, komentując decyzję rządu PiS o cofnięciu pieniędzy dla Elbląga.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę