Węgierska partia Fidesz pod kierownictwem Viktora Orbana dąży do nowelizacji konstytucji. Partia rządząca pragnie w ten sposób zapewnić Węgrom, aby Unia Europejska nie mogła zmusić ich kraju do udziału w relokacji imigrantów.

Już w 2016 roku Viktor Orban przedłożył parlamentowi projekt nowelizacji konstytucji, jednak wtedy nie uzyskał większości dwóch trzecich z powodu sprzeciwu opozycyjnego Jobbiku. W tegorocznych wyborach partia Fidesz uzyskała ponad dwie trzecie miejsc w parlamencie, a to sprawia, że możliwa już jest nowelizacja konstytucji.

Mate Kocsisa, świeżo wybrany szef frakcji parlamentarnej Fideszu powiedział, że partia ta chce również kontynuacji debaty parlamentarnej nad pakietem projektów ustaw „Powstrzymać Sorosa”, który dotyczy penalizacji organizacji pozarządowych, które  wspierają migrację. Orban zarzuca urodzonemu na Węgrzech miliarderowi Sorosowi próbę zalania Węgier muzułmańskimi imigrantami.

Wiadomym jest, że nie tylko Węgry, ale i inne kraje postkomunistyczne w Europie Wschodniej sprzeciwiają się kategorycznie staraniom Unii Europejskiej o nakłonienie państw członkowskich do przyjęcia na siebie części obciążeń związanych z przyjęciem głównie muzułmańskich migrantów ubiegających się o azyl w unijnych państwach.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!