Rząd znosi niektóre restrykcje. Co zmieni się od 12 lutego?

   

Premier ogłosił ważne zmiany w sprawie obostrzeń spowodowanych epidemią COVID-19. Jak podaje portal rmf.24.pl, od 12 lutego (piątek) będą czynne jednostki kultury. Dopuszczalna będzie również aktywność sportowa na obszarach otwartych. Co jeszcze się zmieni?

Podczas spotkania z mediami padło mnóstwo ważnych pytań i odpowiedzi. Premier w czasie zebrania oznajmił:
„Widać, jak agresywnie zachowuje się wirus i że musimy postępować bardzo ostrożnie, nie możemy sobie pozwolić na zbytnie luzowanie. Stopniowość jest podstawową cechą charakterystyczną naszego postępowania, sprawdzamy jakie są dane pandemiczne”.

Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że decyzje będą obowiązywać przez 14 dni, począwszy od 12 lutego, ale w każdej chwili trzeba być gotowym na różne możliwości (zaostrzenie bądź luzowanie restrykcji), ponieważ koronawirus jest nieobliczalny.

   

Co się zmieni się od 12 lutego?

Otwarte będą miejsca noclegowe, a także hotele z 50% obłożeniem. Również opery, teatry, kina, oraz filharmonie z 50% obłożeniem (ale obowiązuje zakaz konsumpcji) będą mogły wznowić swoją działalność. Poza tym czynne będą stoki narciarskie i boiska mieszczące się na zewnątrz. Otwarte zostaną baseny, aczkolwiek aquaparki nadal pozostaną zamknięte. Rząd zniesie zakaz aktywności sportowej na obszarach otwartych. Czynne będą także korty tenisowe i jednostki kultury.

Minister Piotr Gliński zaapelował, aby nadal zachowywać roztropność oraz reżim sanitarny.

   

Jakie restrykcje wciąż będą obowiązywały?

Obostrzenia obowiązujące co najmniej do 26 lutego to m.in. nauka zdalna w szkołach średnich, wyższych, w części szkół podstawowych, zamknięcie siłowni, barów, restauracji. Zakaz urządzania wesel, a także zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Dodatkowo osoby, które wracają do Polski z zagranicy muszą odbyć kwarantannę trwającą 10 dni. Oprócz tego, nadal będą obowiązywać ograniczenia w kościołach i sklepach (jedna osoba na 15 m² miejsca).

Udostępnij:
     

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę