Jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, aż 47 procent Polaków pozytywnie ocenia działalność Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To największy wzrost notowań od czasu powstania tej służby, a jednocześnie jasny sygnał, że nie ma społecznego przyzwolenia na korupcję.

„Wśród ankietowanych aż 28,1 proc. wystawiło ocenę raczej dobrą, kolejne 18,2 proc. badanych – zdecydowanie dobrą (połowa z nich to sympatycy PiS). Topnieje też grupa negatywnie oceniających działalność CBA. Według sondażu IBRiS jest to 31 proc. (sympatycy PSL i PO), ponad 22 proc. nie ma zdania”, pisze „Rzeczpospolita” o wynikach badania na temat CBA.

– Centralne Biuro Antykorupcyjne ma jasny profil działania, a Polacy od zawsze dostrzegali problem łapownictwa w kraju i opowiadali się za zdecydowanym działaniem przeciwko tej formie przestępstw – tłumaczy wysokie notowania CBA Grażyna Kopińska, ekspert ds. korupcji z Fundacji Batorego.

Z kolei prof. Antoni Kamiński, były szef polskiego oddziału Transparency International uważa, że tak korzystne dla CBA wyniki sondażu pokazują zaufanie do tej służby. – CBA to wizytówka PiS, a poza tym oni – nie ukrywajmy – mają czego szukać, bo przez ostatnie lata trochę się tego nazbierało – dodaje prof. Kamiński.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę