Wydawca „Gazety Wyborczej” oraz dziennikarz Wojciech Czuchnowski muszą przeprosić PiS za użycie zwrotu „tak działa państwo mafijne” przy ocenie ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Tak zdecydował w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sprawa toczyła się z powództwa PiS.

W listopadzie 2015 roku „Gazeta Wyborcza” opublikowała artykuł o ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, skazanego nieprawomocnie na 3 lata więzienia za nadużycie władzy szefa CBA przy prowadzeniu afery gruntowej z 2007 roku. Wojciech Czuchnowski, dziennikarz „Wyborczej”, napisał, że prezydent „anarchicznym gestem wyeliminował sąd z procesu wymierzania sprawiedliwości i ułaskawił Kamińskiego. Decyzję podjął pokątnie, bez konsultacji z prokuraturą”.

W spornym tekście znalazły się ponadto stwierdzenia, że prezydent Duda „stawia ponad prawem siebie, kolegów i działaczy swojej partii”, a „służbom kierowanym przez Kamińskiego dał zielone światło do nadużyć, sygnał, że wszystko im wolno, a sądów nie muszą się bać”. „Tak nie działa państwo demokratyczne. Tak działa państwo mafijne”, napisał Czuchnowski, kończąc artykuł. Komentarz ten pojawił się nie tylko w wydaniu drukowanym dziennika, ale także na portalu wyborcza.pl, gdzie tekst zatytułowano „Mafijne państwo PiS”.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wnosząc pozew do sądu, domagała się, by Agora SA, wydawca „Gazety Wyborczej”, oraz Wojciech Czuchnowski, autor publikacji, przeprosili za naruszenie dobrego imienia PiS przez „bezprawne posłużenie” się zwrotem „mafijne państwo”.

W sierpniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew PiS, uzasadniając to konstytucyjnym prawem do wolności prasy. Sąd w uzasadnieniu podkreślał, że politycy powinni się liczyć z ostrą, a nawet przesadną krytyką.

Strona powodowa odwołała się od tego wyroku i – jak poinformowali politycy PiS– w piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Agorze SA i Czuchnowskiemu opublikowanie przeprosin następującej treści: „Przepraszamy partię Prawo i Sprawiedliwość za bezprawne naruszenie jej dobrego imienia na łamach dziennika »Gazeta Wyborcza« dnia 18 listopada 2015 r. oraz na portalu internetowym wyborcza.pl dnia 17 listopada 2015 r. poprzez bezprawne posłużenie się określeniami »mafijne państwo PiS« oraz »tak działa państwo mafijne« dla oceny sposobu działania partii Prawo i Sprawiedliwość”. Treść przeprosin ma być opublikowana w drukowanym wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz na portalu wyborcza.pl.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna