Sadzę go pod drzewkami. Krety, nornice i kleszcze znikają z ogrodu

drzewko owocowe w ogrodzie
fot. screen Youtube / gardify

Kwiecień to ostatni moment, by zagospodarować nasz ogród i posadzić w nim różne rośliny. W całej okazałości będzie można podziwiać je latem. Rabaty to oczywiście konieczność, a co z wolnym miejscem pod drzewkami owocowymi? Możesz posiać tam gatunki, które zakryją luki i będą pięknie się prezentować. Przy okazji zabezpieczą drzewka przed chorobami i szkodnikami. Pod koronami możesz posiać przede wszystkim zioła. Jakie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

REKLAMA

Nieopodal drzewek owocowych świetnie prosperuje czosnek – ozdobny i pospolity. Chroni przed rozwojem patogenów (m.in. grzybów), które zwykle atakują rośliny. Dodatkowo odpędza gryzonie z ogrodu – głównie nornice i krety.

Oprócz czosnku do dyspozycji masz jeszcze chrzan pospolity. W tej roślinie są obecne substancje, które działają jak tarcza. Zatem posadzenie chrzanu pod drzewkami owocowymi to znakomity pomysł. Z kolei nasturcja chroni jabłonie i grusze przed mszycą (bawełnicą korówką) – groźnym szkodnikiem.

Jakie jeszcze gatunki roślin warto posadzić pod drzewkami w ogrodzie?

Drzewka owocowe będą ci wdzięczne, gdy posadzisz w ich pobliżu aksamitkę rozpierzchłą. Jej zapach wywabia nicienie z ziemi. Te szkodniki sieją w ogrodzie prawdziwe spustoszenie. Alternatywą dla aksamitki jest wrotycz pospolity. Jego kwiaty mają znamienną żółtą barwę i niekiedy myślimy, że to zwykły chwast. Tak naprawdę ma wyjątkową moc – nie znoszą go kleszcze i błyskawicznie wyniosą się z ogrodu, gdy go dostrzegą.

REKLAMA

Czytaj też: Przed sadzeniem czosnku i cebuli zrób 1 rzecz. Plony będą potrójne

Podziel się: