Fot.Facebook.com/TelewizjaTVTrwam

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin wyraził zgodę na podarowanie o. Tadeuszowi Rydzykowi obrazu Jana Matejki. Przedstawiająca anioła akwarela na kartonie zostanie umieszczona w Muzeum Pamięć i Tożsamość im. Jana Pawła II, które aktualnie powstaje w Toruniu i budowane jest przez fundację Lux Veritatis. Jej prezesem jest o. Rydzyk.

O przekazaniu dzieła Matejki, po raz pierwszy poinformowano tydzień temu podczas obchodów 30. rocznicy powstania Radia Maryja. Akwarela – z bogatej kolekcji znacjonalizowanego przez państwo w 2017 r. banku Pekao S.A. – do tej pory znajdowała się „w zasobie” instytucji, której prezesem jest Leszek Skiba, w latach 2015–2020 wiceminister finansów w rządzie Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego.

Okoliczności pozyskania obrazu, którego wartość nie została dotąd ujawniona, przedstawił podczas podczas urodzin Radia Maryja były poseł PiS trzech kadencji Andrzej Jaworski, który obecnie jest sekretarzem rady muzeum tworzonego przez toruńskiego redemptorystę.

– Rok temu rozmawialiśmy z ojcem dyrektorem, ojcem Królem i panią Lidią Kochanowicz (dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis – przyp. red.), że nie może być muzeum dotyczącym historii Polski bez dzieła Jana Matejki – wyjaśnił Jaworski, cytowany przez „Gazetę Wyborczą”.

Jak podkreślił, dzieło słynnego polskiego malarza było bardzo trudne do odnalezienia. – I tak się złożyło, myślę, że to anioł stróż trzy tygodnie temu zaprowadził mnie do prezesa Pekao SA pana Leszka Skiby, który jest tu z nami, i ten powiedział, że mają w swoim zasobie dzieło Jana Matejki, które przedstawia anioła – mówił.

– Następnego dnia zadzwoniłem do ministra aktywów państwowych pana Andrzeja Śliwki (podsekretarz w Ministerstwie Aktywów Państwowych – przyp. red.) i mówię, że proszę o pomoc w szybkim kontakcie z panem premierem Sasinem, ponieważ miał mi ten obraz przekazać, ale zachorował – informował uczestników uroczystości Jaworski.

W rezultacie – jak napisano na stronie Radia Maryja w relacji z obchodów 30. rocznicy powstania rozgłośni – obraz trafił na ręce o. Rydzyka dzięki zaangażowaniu Banku Pekao S.A. i wicepremiera Jacka Sasina.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę