Hiszpański SEAT, wchodzący w skład niemieckiego koncernu Volkswagen, potwierdził oficjalnie, że wspiera prace nad nowym rodzajem biopaliwa, które będzie konkurencją dla benzyny i oleju napędowego i w bliskiej przyszłości je zastąpi.

Celem projektu Life Metamorphosis, który jest współfinansowany przez Komisję Europejską, jest otrzymanie biometanu z resztek organicznych, w więc ze śmieci, które są coraz większym problemem dla środowiska naturalnego. Zdaniem inżynierów SEATA to paliwo odnawialne jest bardzo proste w wytworzeniu. Wystarczy do tego wykonanie pięciu kroków. Są to: recycling, transformacja, oczyszczanie i sprężanie, tankowanie, a na końcu odjazd.

Z danych przedstawionych przez hiszpańskiego producenta samochodów wynika, że statystyczny mieszkaniec Barcelony codziennie produkuje około 1,5 kg odpadów. Niestety zaledwie 40 proc. z 2,5 milionów kilogramów śmieci, wytwarzanych każdego dnia przez wszystkich mieszkańców stolicy Katalonii, jest poddawane recyklingowi. Andrew Shepherd, inżynier z SEATA kierujący projektem Life Metamorphosis, zauważa, że z takiej ilości resztek organicznych można by wyprodukować ilość biometanu, pozwalającą 10 tysiącom samochodów na przejechanie po 15 tysięcy kilometrów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę