Sędziowski ostracyzm, czy prawdziwa sprawiedliwość? Stowarzyszenie „Iustitia” wykluczyło członków KRS

Sędziowie, którzy znaleźli się w składzie Krajowej Rady Sądownictwa zostali usunięci ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Według niego KRS jest obecnie bytem niekonstytucyjnym.

   

Wykluczono m.in. sędziego Macieja Nowackiego z Olsztyna. Zbigniew Ziobro powołał go na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Następnie szybko znalazł się także w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wchodzący do KRS sędziowie zostali wskazani przez Sejm. Byli to prawnicy wystawieni przez PiS oraz Kukiz’15. Opozycja przeciwstawiła się tym kandydaturom z uwagi na niezgodność z konstytucją.

   

Jak pisze Gazeta Wyborcza, Nowacki stając się członkiem KRS jednocześnie sam się wykluczył ze Stowarzyszenia „Iustitia”. Powodem jest właśnie „wzięcie udziału w sprzecznej z Konstytucją procedurze wyboru do organu, który obecnie pełni funkcję Krajowej Rady Sądownictwa”. Jego przypadek nie jest odosobniony. W ostatnich miesiącach podobny los spotkał innych prawników.

Jak zaznaczają członkowie „Iustitia”, najważniejsza jest niezawisłość i niezależność sądów.

   

Maciej Nowacki na posiedzeniu rozpatrującym jego członkostwo nie pojawił się. Usunięcie ze stowarzyszenia zostało przegłosowane stosunkiem 18 głosów do jednego. Od głosu wstrzymała się jedna osoba.

     

Nie przegap najciekawszych artykułów!

→ Obserwuj ShareInfo.pl w Google News