Sędziowie, którzy znaleźli się w składzie Krajowej Rady Sądownictwa zostali usunięci ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Według niego KRS jest obecnie bytem niekonstytucyjnym.

Wykluczono m.in. sędziego Macieja Nowackiego z Olsztyna. Zbigniew Ziobro powołał go na stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie. Następnie szybko znalazł się także w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wchodzący do KRS sędziowie zostali wskazani przez Sejm. Byli to prawnicy wystawieni przez PiS oraz Kukiz’15. Opozycja przeciwstawiła się tym kandydaturom z uwagi na niezgodność z konstytucją.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, Nowacki stając się członkiem KRS jednocześnie sam się wykluczył ze Stowarzyszenia „Iustitia”. Powodem jest właśnie „wzięcie udziału w sprzecznej z Konstytucją procedurze wyboru do organu, który obecnie pełni funkcję Krajowej Rady Sądownictwa”. Jego przypadek nie jest odosobniony. W ostatnich miesiącach podobny los spotkał innych prawników.

Jak zaznaczają członkowie „Iustitia”, najważniejsza jest niezawisłość i niezależność sądów.

Maciej Nowacki na posiedzeniu rozpatrującym jego członkostwo nie pojawił się. Usunięcie ze stowarzyszenia zostało przegłosowane stosunkiem 18 głosów do jednego. Od głosu wstrzymała się jedna osoba.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę