Ustawa dająca polskim politykom gigantyczne podwyżki uposażeń została w piątek przegłosowana niemal jednogłośnie przez Sejm. Prawo nazwane przez Pawła Kukiza Koryto Plus poparło nie tylko PiS, ale także większość posłów opozycji. Tylko reprezentanci Konfederacji zagłosowali solidarnie „przeciw”.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 226 posłów PiS. Przeciwko byli Wojciech Maksymowicz i Michał Wypij, zaś siedmioro parlamentarzystów – w tym Jacek Sasin i Zbigniew Ziobro – w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu.

Lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka i niedawna kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska to prominentni politycy największej partii opozycyjnej, którzy poparli projekt PiS. W sumie za podwyżkami uposażeń zagłosowało 100 posłów Koalicji Obywatelskiej, w tym: Urszula Augustyn, Piotr Adamowicz, Marta Golbik, Jan Grabiec, Iwona Hartwich, Dariusz Joński, Joanna Kluzik-Rostkowska, Robert Kropiwnicki, Katarzyna Lubnauer, Marcin Kierwiński, Sławomir Nitras i Barbara Nowacka.

 Przeciw było tylko 9 reprezentantów KO: Tomasz Aniśko, Cezary Grabarczyk, Klaudia Jachira, Monika Rosa, Franciszek Sterczewski, Michał Szczerba, Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska i Tomasz Zimoch.

Od głosu wstrzymało się 12 osób, w tym Grzegorz Schetyna i Tomasz Siemoniak. 13 posłów KO nie wzięło udziału w głosowaniu.

Nowelizację dotychczas obowiązujących przepisów poparło 39 z 47 głosujących parlamentarzystów Lewicy, w tym Joanna Scheuring-Wielgus, Joanna Senyszyn i Krzysztof Śmiszek.

Przeciw byli: Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Daria Gosek-Popiołek, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak, Adrian Zandberg i Marcelina Zawisza. Wanda Nowicka wstrzymała się od głosu.

Solidarnie z PiS zagłosowali także posłowie PSL-Koalicji Polskiej. Za daniem sobie podwyżek zagłosowało 20 z 26 reprezentantów PSL-KP, w tym: lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Sawicki i Marek Biernacki.

Przeciw było 6 osób: Jolanta Fedak, Paweł Kukiz, Paweł Szramka, Agnieszka Ścigaj, Stanisław Tyszka i Stanisław Żuk.

Przeciwko projektowi zgodnie zagłosowała Konfederacja – na „nie” było 11 jej posłów.

Udostępnij:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę