Sekretarz Stanu Rex Tillerson odwołany. Jest już następca!

REKLAMA

Jak poinformował na Twitterze Donald Trump, Rex Tillerson został zdymisjonowany. Prezydent USA wskazał też już jego następcę. Teraz sekretarzem stanu ma być Mike Pompeo, szef CIA.

Tillerson pracował jako sekretarz stanu jedynie 14 miesięcy. Znamy także już następcę Pompeo. Gina Haspel zostanie nową szefową CIA i będzie to w historii administracji USA pierwsza kobieta na takim stanowisku.

REKLAMA

Dymisja Tillersona spotkała się z powszechnym zaskoczeniem. W USA ostatnio nawet nie pojawiały się spekulacje odnośnie krytyki działań byłego sekretarza stanu. Odwołanie ma miejsce po tym jak Rex Tillerson wystosował oświadczenie jakoby Waszyngton potwierdzał podejrzenia władz brytyjskich dotyczące otrucia Siergieja Skripala, byłego pracownika GRU. – Pociągnie to za sobą reakcję – stwierdził amerykański polityk.

Majątek Tillersona ocenia się w granicach 325 mln dolarów. Zanim gabinet Trumpa zaczął funkcjonować już wskazywano go jako przyszłego sekretarza stanu. Po objęciu stanowiska pojawiały się informacje, że ma dobre kontakty z Władimirem Putinem. Przywódca rosyjski i Tillerson poznali się, gdy ten ostatni był szefem koncernu energetycznego ExonnMobil. Znajomość dwóch polityków była wskazywana przy okazji spekulacji o ewentualnym nastawieniu na lepsze kontakty amerykańsko-rosyjskie.

Udostępnij: