Waloryzacja świadczeń rentowych i emerytalnych w 2021 roku będzie większa, niż zakładał rząd Mateusza Morawieckiego. Zamiast 3,84 proc. więcej, seniorzy na swoich kontach po 1 marca zobaczą o 4,24 proc. wyższą emeryturę lub rentę.

Z korzyścią dla emerytów i rencistów prognozy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej się nie sprawdziły.  Marcowa waloryzacja – według wstępnych założeń – miała wynosić 3,84 proc, czyli na każde 1000 zł renty czy emerytury miały być podnoszone o 38 zł 40 groszy. Tak się jednak nie stanie, a wszystko przez wzrastające ceny i lepszą sytuację w gospodarce.

Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur odpowiada głównie inflacji  w poprzednim roku kalendarzowym. Do tego dochodzi co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, także z poprzednego roku kalendarzowego.

Jak wynika z obliczeń money.pl, rząd będzie musiał przeznaczyć przynajmniej miliard złotych więcej na zwiększenie świadczeń dla seniorów, niż wcześniej planował. Wydatki na waloryzacje miały się zamknąć w kwocie około 9,6 mld zł. Wyniosą jednak najprawdopodobniej około 11 mld zł.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę