Najnowsze badania preferencji politycznych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przynoszą niespodzianki. Sondaże pokazują, że wszystko jeszcze jest możliwe i PiS 26 maja wcale nie musi być zwycięzcą, a Konfederacja może przekroczyć próg wyborczy i wprowadzić swoich przedstawicieli do europarlamentu.

Z badania dla radiozet.pl i tygodnika „Newsweek” przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych wynika, że Koalicja Europejska wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. KE uzyskała 41,94 proc. głosów, a PiS wylądowało na drugim miejscu z wynikiem 39,04 proc. Najniższa pozycja na podium przypadła Wiośnie Roberta Biedronia, na którą zadeklarowało głosowanie 9,57 proc. ankietowanych.

Na kolejnych pozycjach w tym sondażu, już poniżej progu wyborczego, znalazły się: Kukiz’15 (4,79 proc.), Lewica Razem (2,67 proc.) oraz Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy (1,82 proc.)

Badanie przeprowadzono w dniach 7–9 maja 2019 roku na losowo dobranej grupie 1011 Polaków.

Inny najnowszy sondaż, zrobiony przez pracownię Kantar na zlecenie „Faktów” TVN i TVN24, też przynosi niespodziankę, ale taką, która nie dotyczy już zmiany lidera, tylko ugrupowań, które mogą przekroczyć próg wyborczy. Z badania wynika, że Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy uzyskałaby 6 proc. poparcia i wprowadziła do PE swoich reprezentantów. Co więcej, Konfederacja jest też jedynym ugrupowaniem w tym zestawieniu, którego poparcie tylko nie spadło, ale nawet nieznaczne wzrosło.

Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 34 proc. respondentów, w porównaniu z badaniem z 17 kwietnia tej samej pracowni straciło 4 punkty procentowe. Druga w zestawieniu, z poparciem 33 proc., Koalicja Europejska odnotowała spadek notowań o 2 punkty procentowe.

Tyle samo co KE straciła trzecia na podium Wiosna Roberta Biedronia, na którą zamierza głosować 8 proc. Polaków. Na Kukiz’15 zadeklarowało oddanie głosu 5 proc. ankietowanych i jest to mniej o 1 punkt procentowy niż w poprzednim badaniu. Konfederacja, z wynikiem 6 proc., jako jedyna spośród formacji przekraczających w sondażu Kantar próg wyborczy odnotowała wzrost notowań, wynoszący 1 punkt procentowy.

Sondaż telefoniczny Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany w dniach 8–10 maja 2019 roku na reprezentatywnej grupie liczącej 1001 osób w wieku powyżej 18 lat.

 

 

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę