Fot. Facebook.com/KancelariaSejmu

Zbliżają się wybory, a więc i czas politycznych rozstrzygnięć! Czy Zjednoczona Prawica wygra w nadchodzących wyborach parlamentarnych i będzie rządzić trzecią kadencję? A może opozycja zjednoczy się pod jednym sztandarem, aby obalić wieloletnie jednowładztwo Prawa i Sprawiedliwości? Instytut Badań Pollster zapytał Polaków, czy głosowaliby na PiS, czy zjednoczoną opozycję.

Instytut Badań Pollster przeprowadził w dniach 21-22 września 2022 r. sondaż na zlecenie „Super Expressu”. Zapytano w nim Polaków, na jaką partię zagłosowaliby, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę. Badano także preferencje wyborców, w wypadku powstania zjednoczonego bloku opozycji.

Jeśli jednak wybory odbyłyby się bez żadnych nowych koalicji, na Zjednoczoną Prawicę (PiS, SP, PR) zagłosowałoby 34,87 proc. Polaków. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) mogłaby liczyć na poparcie 29,30 proc. wyborców. Trzecią siłą w Sejmie zostałaby Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 12,63 proc. 9,22 proc. wyborców deklarowało swoje poparcie dla Lewicę-Wiosnę, SLD i partię Razem. Do Sejmu weszłaby jeszcze Konfederacja Wolność i Niepodległość (6,31 proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe (6,05 proc.). Do parlamenty nie dostałyby się Kukiz’15 i Porozumienie Jarosława Gowina – oba ugrupowania zdobyły w sondażu poniżej 1 proc. poparcia.

Opozycja zjednoczy się przeciwko PiS? Polacy odpowiedzieli, na kogo zagłosowaliby w przypadku połączenia opozycji w jeden blok

Jeżeli cała opozycja (bez Konfederacji) zjednoczyłaby się w jednym bloku, Prawo i Sprawiedliwość przegrałoby nadchodzące wybory. 50,49 proc. respondentów oddałoby głos na zjednoczoną opozycję, podczas gdy głos na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało oddać 34,60 proc. wyborców. Dużym „języczkiem u wagi” byłaby w tym wypadku Konfederacja. Wyborcom, którym nie odpowiadałby żaden blok – ani opozycyjny, ani rządowy – poszliby trzecią drogą. Konfederacja WiN mogłaby uzyskać w takim scenariuszu aż 12,20 proc. głosów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę