Sieć supermarketów sparaliżowana przez hakerów. Zamknięto sklepy

supermarket
fot. Pixabay

Jeden z najbardziej znanych supermarketów w Szwecji – Coop został sparaliżowany przez atak hakerów w USA. W wyniku awarii kas zamknięto ok. 800 sklepów.

REKLAMA

Atak hakerski wydarzył się w piątek wieczorem. Z tego powodu w jednej z największej sieci sklepów w Szwecji doszło do awarii kas tradycyjnych oraz samoobsługowych. Zamknięto prawie wszystkie placówki, ponieważ problemu nie udało naprawić się nocą.

– Cały system płatności w naszych kasach i nasze kasy samoobsługowe przestały działać, więc potrzebujemy czasu na ponowne uruchomienie systemu – poinformowała BBC rzeczniczka sieci Coop w Szwecji.

REKLAMA

Celem hakerów nie była sama sieć sklepów Coop, ale należy ona do jednej z wielu organizacji dotkniętych atakiem na dużego dostawcę oprogramowania, firmę informatyczną Kaseya z siedzibą na Florydzie w Stanach Zjednoczonych.

Wydarzenie to udowadnia, że hakerzy atakując jedną firmę mają możliwość sparaliżowania wiele organizacji w różnych państwach. BBC podaje, że atakiem na amerykańską firmę Kaseya mogło zostać dotkniętych aż 200 firm.

Podziel się: