Siekam w kostkę i rozkładam w domu. Karaluchy natychmiast uciekają

karaluch
fot. Pixabay

Karaluchy to małe owady umiejące wywoływać naprawdę wielkie emocje. Niektórzy na ich widok dostają ataku paniki i chcą szybko uciekać. Czy jest w tym coś dziwnego? Absolutnie nie! Karaluchy z reguły nie kojarzą się nam z niczym przyjemnym i czasami wyrządzają szkody. Jak je wyprosić z domu czy innego budynku? Oto sprawdzone patenty.

REKLAMA

Karaluchy nie tak łatwo wyniosą się z domu, a walka z nimi bywa trudna, zwłaszcza gdy działamy sami. Efekty mało kiedy są dla nas satysfakcjonujące, gdyż owady wychodzą nie wiadomo skąd i znów przechadzają się po kątach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wypędzenie niechcianych lokatorów jest oczywiście ściągnięcie właściwych służb, które podejmą walkę z karaczanami czy prusakami. Osobniki te mogą przenosić wiele chorób, w tym najgroźniejszą salmonellę czy gronkowca. Z tej racji nie należy bagatelizować problemu i jak najszybciej postarać się go rozwiązać.

Jak zwalczyć karaluchy? Wypróbuj domowe metody

Najważniejsze, by zawczasu ochronić mieszkanie przed pojawieniem się w nim złowieszczych insektów. Po pierwsze, sprawdź stan kanalizacji i ewentualnie zaklej wszelkie szpary, w których mogą bytować. Po drugie, systematycznie sprzątaj i myj posadzki. Produkty spożywcze przechowuj w szczelnych pudełeczkach. Zwróć uwagę na warunki, w jakich trzymane są śmieci, ponieważ karaluchy bardzo lubią w nich szperać. Warto odpadki składować w zamknięciu i tam, gdzie nie będę miały do nich dostępu.

REKLAMA

Jeśli zabezpieczyłeś już dom przed owadami, spróbuj pozbyć się z domu reszty osobników. To nie będzie wcale trudne. Wystarczy sporządzić domową pastę odstraszającą. Posiekaj połówkę cebuli i połącz ją z 4 łyżeczkami kwasu borowego. Dodatkowo wsyp niewielką ilość cukru, pół szklanki mąki i wlej trochę wody. Wymieszaj wszystkie produkty i powstałą papkę nakładaj do niedużych nakrętek, a potem umieść je w obszarach, w których zazwyczaj kręcą się szkodniki. Możesz także na karaluchy zastawić pułapkę. Wypełnij naczynie piwem. Gdy owady poczują jego zapach, natychmiast przybiegną, a potem wpadną do miski i już z niej nie wyjdą. W tym artykule poznasz szczegóły tej metody.

Czytaj też: Robaki kurzowe mogą czaić się w Twoim domu. Zwalczysz je 1 sposobem

REKLAMA