Fot. Facebook.com/radeksikorski

– Nie możemy przepuszczać tłumów, które chcą nielegalnie wtargnąć na polską stronę granicy. Nie ma prawa człowieka do nielegalnego przekraczania granicy – powiedział europoseł PO Radosław Sikorski w wywiadzie udzielonym „Rzeczpospolitej” spytany o to, czy Polska powinna wpuszczać na swoje terytorium migrantów znajdujących się po białoruskiej stronie granicy.

– Po naszej stronie na przejściach granicznych powinniśmy stworzyć punkty szybkiego orzekania, kto ewentualnie może liczyć na azyl, a kogo absolutnie nie wpuścimy – dodał.

Były szef resortu spraw zagranicznych podkreślił, że co prawda „Białoruś jest krajem niebezpiecznym dla Białorusinów czy dla mniejszości polskiej”, to jednak „przed kryzysem migracyjnym tam studiowali obywatele Iraku i Afganistanu”.

Dlatego – zdaniem Sikorskiego – migranci tam powinni składać wnioski o azyl, gdyż „w sensie fizycznego bezpieczeństwa – dla ludzi z Bliskiego Wschodu – Białoruś jest krajem bezpiecznym”.

W sobotę z uznaniem o stanowisku polityka partii Donalda Tuska wypowiedział się w programie „Salon dziennikarski” w TVP Info publicysta Piotr Semka.

– Radosław Sikorski w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” powiedział ważne zdanie: nielegalne przekraczanie granicy nie jest prawem człowieka. Szkoda, że Platforma z takimi wypowiedziami nie rzucała się w oczy wcześniej – stwierdził.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę