Na należących do Rosji Wyspach Kurylskich doszło do silnego trzęsienia ziemi. W związku z silnymi, mającymi 7,8 stopnia wstrząsami wydano też ostrzeżenie przed mogącym nadejść tsunami.

Do trzęsienia doszło o godz. 13.49 lokalnego czasu. W Polsce była wtedy godzina 4.49. To 228 km na wschód od wyspy Onekotan i na głębokości 42 km pod dnem morza znajdowało się epicentrum silnych wstrząsów. Zagrożeni mogącym nadejść tsunami byli mieszkańcy Siewiero-Kurilska. Ewakuowano ich na wzgórza.

Jak podała Amerykańska Narodowa Agencja Oceaniczna i Atmosferyczna, trzęsienie na Wyspach Kurylskich może doprowadzić do tsunami na Hawajach. Również Pacific Tsunami Warning Center poinformowało, że może dojść do destrukcyjnego tsunami.

– Prognozuje się, że fale tsunami będą niższe niż 0,3 metra powyżej poziomu pływów –tak podano w raporcie dotyczącym zagrożenia dla wybrzeży Hawajów, Japonii, Rosji i wysp Pacyfiku. Co ciekawe, ostrzeżenia przed tsunami nie wydała Japonia. Powodem może być to, że od lat spiera się z Rosją oto, do kogo należą Wyspy Kurylskie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę