Węgierskie władze usunęły z placu Męczenników w centrum Budapesztu pomnik bohatera powstania antysowieckiego z 1956 roku premiera Imrego Nagya, stojący tam od 1996 roku. Monument został przeniesiony na plac Mari Jaszai, który znajduje się daleko od budynku węgierskiego parlamentu i jest miejscem o wiele mniej prestiżowym.

Pomnik Nagya zastąpiony zostanie przez monument upamiętniający ofiary reżimu komunistycznego z 1919 roku. Pikanterii dodaje tu fakt, że – jak poinformowała BBC – nowy pomnik na placu Męczenników będzie repliką tego, który stał tam za rządów admirała Miklosa Horthy, wspierającego nazistów zdeklarowanego antysemity, i został usunięty w 1945 roku.

Imre Nagy stał na czele antysowieckiego powstania w 1956 roku. Jego krótkie rządy zakończyła sowiecka interwencja. Został powieszony w 1958 roku, a wraz z nim na śmierć skazano ponad 200 osób.

Opozycja zarzuca Orbanowi, że usuwając pomnik, próbuje w ten sposób zmieniać historię kraju, oraz że jest to kolejne potwierdzenie prorosyjskiego kursu ekipy rządzącej Węgrami.

Przeniesienie pomnika Nagya z centrum miasta wywołało protesty mieszkańców Budapesztu. Na plac Męczenników przychodzą zwolennicy opozycji i w ramach protestu palą tam świeczki. Wśród uczestników pojawiła się także wnuczka antykomunistycznego premiera Węgier z 1956 roku Katalin Janosi.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!