W sobotę obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia też izraelska ambasador w Polsce w czasie uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau skrytykowała przejęcie przez Sejm dzień wcześniej ustawy o karaniu za „polskie obozy śmierci”. Usunięcia tych zapisów zażądali politycy izraelscy. Sprawa ta zdominowała sobotnie Studio Polska w TVP Info.

Uczestnicy programu w rozemocjonowany sposób komentowali kwestie dotyczące niemieckich obozów zagłady znajdujących się na terenie Polski oraz stanowiska władz Izraela w sprawie nazywania ich „polskimi”. W pewnym momencie sytuacja prowadzącym Studio Polska Jackowi Łęskiemu i Magdalenie Ogórek wymknęła się spod kontroli i w czasie dyskusji doszło do skandalu. Jeden z gości zaatakował Adama Sandauera. Zaczął go wyzywać go od Żydów i odbierać mu prawa do bycia Polakiem.

– Proszę pana, ja nie jestem Żydem, tylko obywatelem polskim! Wychodzę stąd! – oświadczył zdenerwowany Sandauer i wyszedł ze studia.

Po kilku minutach wrócił, ale było to dopiero po prośbach prowadzącej program Magdaleny Ogórek i kilku gości programu, którzy wyszli za Adamem Sandauerem i rozmawiali z nim poza studiem.

Na tym skandale związane z sobotnim programem w TVP Info się nie kończą. Na tak zwanych paskach pojawiały się takie oto komentarze, zachowujemy pisownię oryginalną: „Naród Polski rozczula się nad Żydami – a żydzi kumają się z niemcami” albo „Żydzi złapani przez niemców zdradzali polskie rodziny, które ich ukrywały skazując na pewną śmierć”.

Jacek Kurski i prowadzący program Studio Polska fakt pojawienia się tych antysemickich wpisów nieudolnie tłumaczą awarią systemu i atakiem internetowych trolli. Były dziennikarz TVP Sławomir Matczak wyjaśnia jednak, że nie ma możliwości, aby paski pojawiły się same, bez akceptacji pracownika TVP.

https://www.youtube.com/watch?v=rDNtUAWrB-E

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę