Fot.Wikimedia Commons/Gage Skidmore/CC-BY-SA-2.0

Firma Trump Organization należąca do byłego prezydenta Donalda Trumpa ukrywała milionowe honoraria, pochodzące od obcych rządów. O fakcie tym poinformowała w piątek wieczorem komisja Izby Reprezentantów amerykańskiego Kongresu.

Według ustaleń, o których pisze w swojej depeszy PAP, pieniądze, ogółem 3,7 mln dolarów, przekazywane były do należącego do firmy Trumpa hotelu w centrum Waszyngtonu. Jak podała agencja AP, mimo zagranicznych wpłat „za usługi hotelowe” oficjalnie hotel ten w okresie prezydentury Trumpa przyniósł 70 mln dolarów strat. Agencja podkreśla, że fakt, iż ówczesny prezydent był równocześnie właścicielem placówki, stanowił konflikt interesów.

Komisja Kongresu stwierdziła również, że Trump, ze względu na straty jakie przynosił hotel musiał zwrócić się do Deutsche Banku o tymczasowe zawieszenie spłat kredytu. Zdaniem kongresmenów zawieszenie spłat przez niemiecki bank było „nieujawnionym potraktowaniem preferencyjnym” klienta.

Od 2019 roku Trump Organization stara się się bez powodzenia sprzedać hotel.  AP przypomina, że w lipcu 2021 roku firma Trumpa została oskarżona przez władze stanu Nowy Jork o oszustwa podatkowe na kwotę 900 tys. dolarów.
Były prezydent porównał wówczas działania nowojorskiej prokuratury do prześladowań politycznych w krajach komunistycznych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę