Telewizja Republika udostępniła na swoim Twitterze grafikę, która wywołała ogromną falę krytyki wśród internautów. Wszystko to przez napis, który umieszczony jest nad główną bramą, która prowadzi do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Na zdjęciu napisano: „REPARATIONEN MACHEN FREI”.

Cała sprawa natychmiast rozeszła się w sieci, ale nie tylko. Głos postanowili zabrać także przedstawiciele Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak zatem odniosła się do całej sytuacji TV Republika?

Zdjęcie przedstawiało przerobiony napis, który znajduje się na głównej bramie prowadzącej do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oryginalny napis „ARBEIT MACHT FREI” („Praca czyni wolnym”) został zmieniony na: „REPARATIONEN MACHEN FREI” („Reparacje czynią wolnym”). Pod napisem głównym dopisano: „Ordnung muss sein!” („Porządek musi być!”). Wpis błyskawicznie stał się celem ostrej krytyki ze strony internautów jak i polityków. Wyłoniły się oskarżenia o szerzenie propagandy oraz „granie na emocjach”. Jeden z internautów w odpowiedzi do TV Republika zdefiniował to zachowanie jako „naruszenie godności ofiar i ich rodzin”.

„Mój dziadek zginął w Auschwitz. To co robicie nie jest podłe. Na to nie ma słowa. Naruszacie godność ofiar i ich rodzin” – napisał komentator.

Na skandaliczny obraz zareagowało także Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na swoim oficjalnym profilu został udostępniony wpis o następującej treści:
„Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów.”

Stacja podjęła ostateczną decyzję o usunięciu kontrowersyjnej grafiki z Twittera.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna