Fot. ilustr./Pexels.com/Gustavo Fring

Parlament Słowacji przegłosował w niedzielę ustawę, która przewiduje przywileje dla zaszczepionych, jeśli w kraju pogorszy się sytuacja epidemiczna. Podobne rozwiązania przyjęła już Francja. Przeciwko uprzywilejowaniu zaszczepionych w Bratysławie od piątku protestowali antyszczepionkowcy.

W przypadku zagrożenia epidemicznego nowo przyjęte prawo pozwala regionalnym władzom higienicznym na czasowe umożliwienie uczestnictwa w imprezach masowych wyłącznie osobom zaszczepionym lub mającym negatywny wynik testu na obecność koronawirusa i ozdrowieńcom. To samo będzie dotyczyć wstępu do restauracji, salonów fryzjerskich oraz centrów fitness.

Zrównanie uprzywilejowania osób zaszczepionych i tych, którzy będą musieli okazywać wyniki testów, podzieliło koalicję tworzącą gabinet premiera Eduarda Hegera.

Ostatecznie jednak doszło do zawarcia kompromisu i testy częściowo mają być finansowane z budżetu państwa. Natomiast bez ich przeprowadzenia będzie można wejść do sklepów spożywczych, drogerii oraz aptek.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę