Słowacja przebada wszystkich swoich obywateli na COVID-19. Zakupiono 13 milionów testów

REKLAMA

– To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła – powiedział w sobotę premier Igor Matovič, informując o tym, że wszyscy obywatele tego kraju zostaną przebadani na obecność koronawirusa. W tym celu zakupiono 13 milionów antygenowych testów w cenie około 4 euro za sztukę. Są one co prawda mniej dokładne niż testy PCR, ale za to gwarantują otrzymanie szybkich wyników.

Słowacja jest pierwszym krajem na świecie, który przebada wszystkich obywateli na obecność koronawirusa. Nie wiadomo jeszcze, czy badania, którym zostanie poddanych 5,5 miliona obywateli Słowacji, będą obowiązkowe. Według informacji przekazanych przez szefa rządu testami, które rozpoczną się za tydzień, nie będą objęte dzieci poniżej 10 roku życia. Będą one przeprowadzane i zabezpieczane przez wojsko, by nie angażować do ich wykonania personelu medycznego, który walczy z coraz większą ilością zakażeń COVID-19.

REKLAMA

Matovič ujawnił, że w przyszły weekend testy zostaną wykonane w trzech powiatach najbardziej dotkniętych wirusem SARS-CoV-2. W ten sposób zostanie wypróbowana logistyka operacji, w tym zostanie zweryfikowana technika robienia testów, jak również tworzenie miejsc odbioru próbek. Testy ogólnokrajowe rozpoczną się natomiast tydzień później. Osoby z wynikami pozytywnymi będą od razu kierowane na kwarantannę.

Słowacja jest jednym z wielu europejskich krajów, w których w ostatnim czasie odnotowano duży wzrost zakażeń koronawirusem. Ministerstwo zdrowia podało w sobotę, że w piątek przybyło 1968 nowych przypadków przy przeprowadzonych prawie 12 tys. testów. Zarejestrowano sześć kolejnych zgonów, a od początku wybuchu pandemii zmarło 88 zakażonych osób. Obecnie w słowackich szpitalach przebywa 614 pacjentów, z czego na oddziałach intensywnej terapii jest 20 osób, a z respiratorów korzysta 51 chorych.

Udostępnij: