Sympatycy i członkowie Rodziny Radia Maryja stanęli murem za ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Już 700 z nich wysłało wniosek do Prokuratury Krajowej w związku z billboardem, na którym PO umieściła wizerunek dyrektora toruńskiej rozgłośni z napisem „wziął 94 mln zł dotacji!”.

Nie wiadomo jednak jeszcze, czy prokuratura w ogóle zajmie się sprawą ewentualnego znieważenia ojca Rydzyka. Pozwy o naruszenie dóbr osobistych rozpatrywane są bowiem na drodze cywilnej. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli w grę wchodzi ważny interes społeczny, prokurator może się zająć z urzędu sprawą zniesławienia. Prokuratura Krajowa jeszcze nie podjęła decyzji, czy zrobi tak w tym przypadku.

Śledczy czekają na kolejne wnioski od Rodziny Radia Maryja. Spodziewają się, że na dotychczasowych 700 się nie skończy, ponieważ codziennie przychodzą kolejne.

– Te zawiadomienia są przedmiotem analizy dokonywanej przez departament postępowania przygotowawczego Prokuratury Krajowej pod względem przedmiotowym i podmiotowym – wyjaśnił Onetowi Arkadiusz Jaraszek z działu prasowego Prokuratury Krajowej. – Po zakończeniu tej analizy oraz po zgromadzeniu zawiadomień, które są kierowane również do innych podmiotów i instytucji, zostanie podjęta decyzja w przedmiocie nadania dalszego biegu tym postępowaniom.

Billboardy w ramach akcji zorganizowanej przez PO jeżdżą po całej Polsce i przedstawiają głównie polityków PiS, wytykając im gigantyczne nagrody. Na jednym z banerów znalazło się zdjęcie ojca Tadeusza Rydzyka i została podana kwota, jaką redemptorysta miał przyjąć od rządu z publicznych pieniędzy, co bardzo rozsierdziło słuchaczy Radia Maryja, widzów telewizji Trwam oraz czytelników „Naszego Dziennika”.

Andrzej Jaworski, działacz PiS z Pomorza, który jest przewodniczącym utworzonej przez redemptorystów rady im. Jana Pawła II, wezwał sympatyków Tadeusza Rydzyka do wysyłania skarg do Prokuratury Krajowej. Na apel polityka jako jedna z pierwszych odpowiedziała związana z Radiem Maryja posłanka PiS Anna Sobecka. Parlamentarzystka zwróciła się jednocześnie do Zbigniewa Ziobry z postulatem, by prokuratura ścigała PO z urzędu. Następnie w mediach związanych z ojcem Rydzykiem pojawiły się wzory wniosków do prokuratury, którymi słuchacze Radia Maryja zasypują teraz prokuraturę.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę