Służby wkroczyły do domu Obajtka i dyrektorów Orlenu. Wiadomo, co się dzieje

Dom Obajtka i siedmiu dyrektorów Orlenu przeszukany
fot. Szczecinianka00 | CC BY-SA 4.0

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował w czasie wtorkowej konferencji prasowej o przeszukaniach domów siedmiu dyrektorów Orlenu oraz byłego prezesa koncernu Daniela Obajtka. Przeszukania mają związek z postępowanie w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Prokuratura planuje ponadto wezwanie byłego prezesa Polskiego Koncernu Naftowego na przesłuchanie.

REKLAMA

„Dokonano przeszukań w domu prezesa Obajtka i sześciu, siedmiu dyrektorów Orlenu, w związku z postępowaniem w sprawie fuzji z Lotosem” – poinformował we wtorek, w czasie konferencji prasowej, prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Korneluk przekazał także, że prokuratura krajowa planuje wezwanie Daniela Objatka na przesłuchanie. „Jeszcze nie wiemy w jakim charakterze” – dodaje prokurator krajowy.

Korneluk podkreślił w czasie wtorkowego briefingu prasowego, że „sprawa Orlenu” wymaga bezwzględnego rozliczenia – z b. prezesem Danielem Obajtkiem na czele – podaje „Onet”. Chodzi o głośną i kontrowersyjną sprawę fuzji PKN Orlen z inną państwową spółką paliwową – Lotosem – do której doszło w czasie rządów PiS.

REKLAMA

Służby weszły do domów siedmiu dyrektorów Orlenu. Przeszukano także dom b. prezesa koncernu Daniela Obajtka

„Na chwilę obecną, jeśli chodzi o Orlen, prowadzone są trzy główne postępowania: fuzja Orlenu z Lotosem, a także wyrażenie zgody na sprzedaż części udziałów Lotosu Saudi Aramco. Kolejne postępowanie to zaniżenie cen paliw, co mogło mieć związek z wyborami parlamentarnymi. Trzecia sprawa to przekazanie bez nadzoru spółce OTS ponad 1,5 mld zł” – mówił prok. Korneluk.

„Jednym z moich głównych priorytetów jest rozliczenie przestępstw popełnionych w latach 2016-2023, a więc w czasach, gdy prokuratorzy nie ścigali przedstawicieli władzy państwowej. Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni” — podkreślił w czasie konferencji prasowej we wtorek.

Dodał, że pomimo nakładu dużych sił i środków postępowanie będzie wymagało ponadto wiele czasu.

REKLAMA

Podziel się: