Fot. Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska/Flickr.com/Public domain

„W Polsce sojusz tronu z ołtarzem trwa w najlepsze – niektórzy są – na razie – bezkarni. Ale warto było – kropla drąży skałę, mam poczucie, że robię w tej sprawie wszystko, co w mojej mocy”, napisał w czwartek na Twitterze europoseł Łukasz Kohut. Polityk Wiosny skomentował w ten sposób decyzję Prokuratury  Okręgowej w Krakowie o odmowie wszczęcia śledztwa przeciwko kard. Stanisławowi Dziwiszowi w sprawie tuszowania przez niego pedofilii w polskim Kościele katolickim. Zawiadomienie w tej sprawie Kohut złożył 13 listopada 2020 roku.

Rzecznik prasowy prokuratury Janusz Hnatko, informując o tej decyzji, stwierdził, że prokurator po analizie materiałów  – w tym po przesłuchaniu europosła oraz zapoznaniu się z filmem dokumentalnym „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza” – uznał, że „brak jest podstaw” do podjęcia czynności śledczych.

Hnatko podkreślił również, że zdaniem prokuratury przenoszenie księdza, wobec którego wysunięte zostały zarzuty o wykorzystywanie seksualne dzieci, „nie jest utrudnianiem postępowania w sprawie, czy też ukrywaniem osoby”.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę