REKLAMA

Czy Polska powinna starać się o reperacje od Niemiec. Polacy odpowiedzieli w sondażu
Ruiny Warszawy w 1945 roku | fot. M.Świerczyński | Domena Publiczna

W ostatnich tygodniach znów powrócił temat reparacji od Niemiec. W środę 29 lipca Jarosław Kaczyński w rozmowie z Polską Agencją Prasową stwierdził, że z reparacji nie można rezygnować. Jednocześnie przyznał, że nie sądzi, aby udało się wyegzekwować odszkodowanie w krótkim czasie. Jak stwierdził: „Może to potrwać nawet całe pokolenie”. Co sądzą o tej kwestii Polacy?

REKLAMA

Wydaje się, że Prawo i Sprawiedliwość na czele z Jarosławem Kaczyńskim jest zdeterminowane, aby pchać temat reparacji od Niemiec na przód. Temat odszkodowania za zniszczenia spowodowane w Polsce przez Niemców w czasie II wojny światowej powracał już za kadencji PiSu wielokrotnie, w tym w ostatnim czasie. Jak stwierdził poseł partii rządzącej Arkadiusz Mularczyk na łamach PAP – straty, wynikające „tylko” z niemal doszczętnego zburzenia przez Niemców Warszawy, wyliczono na ok. 380 mld złotych.

Polacy odpowiedzieli, czy Polska powinna starać się o reparacje od Niemiec za II wojnę światową

Stanowisko partii rządzącej już znamy. Chcieliby pozyskać dla Polski reparacji od Niemiec, ale nie wiedzą jeszcze jak to zrobić i kiedy to miałoby nastąpić. Co jednak na ten temat myślą Polacy? Jak wynika z sondażu pracowni Estymator dla „Do Rzeczy”, większość obywateli jest ZA tym, aby Republika Federalna Niemiec zapłaciła, za niechciane dziedzictwo, jakie III Rzesza Niemiecka pozostawiła po sobie w Polsce w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

„Na pytanie, ‘czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna zabiegać o wypłacanie reparacji przez Niemcy za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej?’, twierdząco odpowiedziało 50,3 proc. respondentów, z czego 28,4 proc. wybrało odpowiedź ‘zdecydowanie powinna’, a 22 proc. – ‘raczej powinna’” – czytamy w sondażu portalu tygodnika „Do Rzeczy”.

Pomimo iż przewaga procentowa respondentów, którzy opowiedzieli się za staraniem o reparacje, nie jest zbyt solidna, inaczej wygląda sytuacja, kiedy spojrzymy na negatywne głosy w tej sprawie. 6,6 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie lub „trudno im powiedzieć”. To natomiast daje 43,1 proc. odpowiedzi przeciwko staraniu się Polski o reparacje od Niemiec. Z tego 19,8 proc. badanych uważa, że Polska „zdecydowanie” nie powinna domagać się reparacji od Niemiec, a 23,3 proc., że „raczej” nie powinna.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA