Sondaż dla „Rzeczpospolitej”. Dobre wiadomości dla PiS i fatalne dla Nowoczesnej!

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, może wciąż liczyć na wysokie poparcie Polaków. Na obóz rządzący chce głosować 37,6 proc. wyborców i jest to wzrost poparcia w stosunku do badania sprzed miesiąca aż o 5,8 pkt proc.

   

Drugie miejsce na podium zajmuje Platforma Obywatelska, na którą głos oddałoby 27,3 proc. respondentów. Partia Grzegorza Schetyny w porównaniu z kwietniowym badaniem odnotowała wzrost popularności o 2,8 pkt proc.

Wyborcze podium zamyka Sojusz Lewicy Demokratycznej z dosyć wysokim dwucyfrowym wynikiem. Na ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego zadeklarowało chęć oddania głosu 10,4 proc. ankietowanych. Notowania SLD spadły przez ostatni miesiąc 1,7 pkt proc.

 
Czytaj także:  Terlecki: Pieniądze z Unii nam się należą!
 

Do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania. Byłyby to Kukiz’15 z poparciem 6,3 proc. oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zagłosowałoby 5,3 proc. ankietowanych. Ruch Pawła Kukiza stracił przez miesiąc 2,2 pkt proc., a PSL – 0,6 pkt proc.

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS w dniach 10–11 maja, a więc tuż po odejściu z Nowoczesnej dwóch posłanek: Joanny Schmidt i Joanny Scheuring-Wielgus, wynika ponadto, że największe spadki odnotowała partia Katarzyny Lubnauer. Głos na Nowoczesną oddałoby 2,9 proc. wyborców. Oznacza to spadek o 2,2 pkt proc. i dołączenie do opozycji pozaparlamentarnej.

 
Czytaj także:  Szejnfeld: Polska nie ma prezydenta