Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, jak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, może wciąż liczyć na wysokie poparcie Polaków. Na obóz rządzący chce głosować 37,6 proc. wyborców i jest to wzrost poparcia w stosunku do badania sprzed miesiąca aż o 5,8 pkt proc.

Drugie miejsce na podium zajmuje Platforma Obywatelska, na którą głos oddałoby 27,3 proc. respondentów. Partia Grzegorza Schetyny w porównaniu z kwietniowym badaniem odnotowała wzrost popularności o 2,8 pkt proc.

Wyborcze podium zamyka Sojusz Lewicy Demokratycznej z dosyć wysokim dwucyfrowym wynikiem. Na ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego zadeklarowało chęć oddania głosu 10,4 proc. ankietowanych. Notowania SLD spadły przez ostatni miesiąc 1,7 pkt proc.

Do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania. Byłyby to Kukiz’15 z poparciem 6,3 proc. oraz Polskie Stronnictwo Ludowe, na które zagłosowałoby 5,3 proc. ankietowanych. Ruch Pawła Kukiza stracił przez miesiąc 2,2 pkt proc., a PSL – 0,6 pkt proc.

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS w dniach 10–11 maja, a więc tuż po odejściu z Nowoczesnej dwóch posłanek: Joanny Schmidt i Joanny Scheuring-Wielgus, wynika ponadto, że największe spadki odnotowała partia Katarzyny Lubnauer. Głos na Nowoczesną oddałoby 2,9 proc. wyborców. Oznacza to spadek o 2,2 pkt proc. i dołączenie do opozycji pozaparlamentarnej.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę