Sondaż. Komu Polacy ufają bardziej – Dudzie czy Tuskowi?

Donald Tusk vs. Andrzej Duda. Premierowi ufa więcej wyborców
fot. KPRM

Choć Donald Tusk nie cieszył się przez pewien czas najlepszym zaufaniem społecznym, zaczyna zyskiwać systematycznie, odkąd wrócił do kraju. Po opuszczeniu wysokich struktur unijnych Tusk przeprowadził względnie udaną kampanię do polskiego parlamentu i objął stanowisko premiera. Jak się okazuje, w najnowszym sondażu zaufania do polityków Donald Tusk minimalnie pokonał urzędującego prezydenta – Andrzeja Dudę.

REKLAMA

Andrzej Duda od lat był liderem lub jednym z liderów w sondażach zaufania do polityków. Pomimo różnic w poglądach, wyborcy bardzo często doceniali to, jak prezydent reprezentuje Polskę podczas uroczystości państwowych i wizyt międzynarodowych – co znajduje się wśród głównych obowiązków i kompetencji głowy państwa. Największym rywalem Dudy w tej materii był dotychczas prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W ostatnich sondażach Duda spadał, ale w ostatnim odbił się i awansował na drugą pozycję. Prezydentowi ufa 44,5 proc. Polaków (26,1 proc. zdecydowanie, 18,4 proc. raczej). Choć odrobinę – więcej badanych wyraża niechęć wobec Andrzeja Dudy – 45,3 proc. – a neutralny stosunek do głowy państwa ma 9,8 proc. respondentów.

Sondaż zaufania do polityków. Tusk na pierwszym miejscu! Trzaskowski wypadł z podium

Rywal Dudy w wyborach prezydenckich Rafał Trzaskowski uplasował się tym razem dopiero na czwartym miejscu! Ufa mu 43,4 proc. badanych (25,7 proc. zdecydowanie, 17,7 proc. raczej), a brak zaufania do prezydenta stolicy deklaruje 41,1 proc. uczestników badania.

REKLAMA

Trzecie miejsce zajął marszałek Szymon Hołownia, któremu ufa 44,4 proc. badanych (15,2 proc. zdecydowanie, 29,2 proc. raczej). Nieufność wobec marszałka przejawia natomiast 45,6 proc. respondentów, a 9,7 proc. badanych jest obojętny.

Największym zaskoczeniem jest Donald Tusk, który przez lata nie cieszył się dużym zaufaniem społecznym, a raczej bił rekordy tzw. elektoratu negatywnego. Sytuacja poprawiła się, bo… Tusk stał się nowym liderem zestawienia, zdobywając zaufanie 45 proc. badanych! Negatywne zdanie o szefie Platformy Obywatelskiej wciąż ma jednak 49 proc. osób, czyli więcej, niż jest w stanie mu zaufać.

Premier podziękował za ten kredyt na Facebooku.

REKLAMA

„Wystarczyło trochę zachorować… A tak serio, to jest mi bardzo miło, że po tylu latach hejtu organizowanego przez państwo PiS udało mi się odzyskać wasze zaufanie. To bardzo motywujące i jeszcze bardziej zobowiązujące. Dziękuję!” – napisał Donald Tusk.

Sondaż został przeprowadzony przez pracownię IBRiS na zlecenie Onetu w dniach 22-23 kwietnia.

Podziel się: