Sondaż przed wyborami do PE. Rekordowy wzrost mniejszej partii

Wybory do PE. Sondaż Ipsos
fot. Silar
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Wyniki najnowszego sondażu Ipsos przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – jak zwykle – jednych zasmucą, a drugich będą cieszyć. Według badania bardzo dużo zmieniło się na scenie politycznej. Przed wyborami na prowadzenie wśród najmniejszych partii wysuwa się Konfederacja z najlepszym wynikiem od dłuższego czasu. Zwycięzcą czerwcowych wyborów zostałaby natomiast Koalicja Obywatelska.

REKLAMA

Zgodnie z najnowszym sondażem Ipsos Koalicja Obywatelska przerywa serię pyrrusowych zwycięstw Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych i samorządowych, serwując partii Jarosława Kaczyńskiego decydującą porażkę. Głos na KO zadeklarowało oddać w wyborach do Parlamentu Europejskiego 34,5 proc. badanych (+1,5 pkt proc.), natomiast PiS chce poprzeć już tylko 29,2 proc. odpowiadających w sondażu (-2,2 pkt proc.).

Najnowszy sondaż Ipsos przed wyborami do Europarlamentu. Koalicja wygrywa, Konfederacja wypycha Trzecią Drogę z podium

Na trzecim miejscu nie znalazła się Trzecia Droga! Partię Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza wypchnęła z podium prawicowa Konfederacja, na którą – po rekordowym wzroście poparcia o 4,3 pkt proc. – chce zagłosować aż 13,6 proc. respondentów.

REKLAMA

Wspólna lista Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego traci natomiast 2,6 pkt proc. Oddanie głosu na Trzecią Drogę deklarowało 10,6 proc. badanych przez Ipsos.

Lewicę – ostatnią, która zdołałaby wprowadzić jakiegokolwiek europosła do PE – popiera 8 proc. respondentów (-0,4 pkt proc.).

Symulację podziału mandatów do Parlamentu Europejskiego przeprowadziła dr. hab. Dominika Batorskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Zgodnie z jej obliczeniami Koalicja Obywatelska wprowadziłaby do PE 20 europosłów, Prawo i Sprawiedliwość – 16, Konfederacja – 7, Trzecia Droga – 6, a Lewica – 4.

REKLAMA