Fot. Pixabay.com/Public Domain

Z najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w Polsce gwałtowanie spada zaufanie do Unii Europejskiej. W ciągu roku zmniejszyło się ono o 6 pkt proc.

Badanie dotyczące stosunku społeczeństw państw należących do UE do integracji KE publikuje  co poł roku, począwszy od 1973 roku. Polska – od czasu wejścia do UE – nigdy nie miała w nim tak niskich notowań.

Z dokumentu wynika, że obecnie Unii ufa jedynie 50 proc. z nas, nie darzy jej zaufaniem zaś 38 proc. Polaków. Zdania w tej kwestii nie wyraziło 12 proc. osób.  Najnowszy wynik oznacza spadek zaufania do Brukseli w ciągu roku o 6 pkt proc. Jest to najwięcej w całej UE.

Podobne załamanie euroentuzjazmu wystąpiło także w Austrii, gdzie zaufanie wobec UE spadło o 3 pkt. proc., czyli do 41 proc., jak również w Danii (o 1 pkt proc., do poziomu 62 proc.).

Wynik osiągnięty przez Polskę jest trochę lepszy niż unijna średnia z 49 proc. ocen pozytywnych i 43 proc. negatywnych. Nasz kraj ulokował się jednak bardzo daleko za Portugalią (78 proc. zaufania do UE), Irlandią (74 proc.) czy Litwą (70 proc.).

Według dziennika „Rzeczpospolita” na tak niekorzystne wyniki złożyły się między innymi spory rządu PiS z Brukselą o kształt reformy sądownictwa czy kwestia powiązania wypłaty funduszy unijnych z przestrzeganiem praworządności przez państwa członkowskie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: Zuzanna Stańczyk

Redaktorka strony ShareInfo.pl | Kategorie tekstów: Polityka, Wiadomości, Zdrowie, Świat