Spada poparcie dla PiS. PSL z Kukizem poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, to w ich wyniku PiS straciłoby większość w Sejmie. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie Wirtualnej Polski.

Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby w wyborach 36,1 proc. poparcia, co oznacza spadek aż o 5,5 pkt proc. w porównaniu do analogicznego badania wykonanego przez pracownię dwa tygodnie temu.

Czytaj także:  Nadal duża liczba zakażeń! Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

W przeciwieństwie do PiS duży wzrost popularności zanotowała Platforma Obywatelska, dla której poparcie zadeklarowało 28,2 Polaków uczestniczących w sondażu. Partia Borysa Budki tym samym zyskała 6 pkt proc., najwięcej spośród wszystkich partii uwzględnionych w badaniu IBRiS.

Na trzecim miejscu znalazł się ruch Szymona Hołowni Polska 2050, na który zagłosowałoby 9,4 proc. respondentów, a więc o 0,4 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie wcześniej.

Czytaj także:  „Jestem przerażony”. Minister zdrowia o obchodzeniu restrykcji związanych z koronawirusem

Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły: Konfederacja – 7,8 proc. głosów oraz Lewica – 6,4 proc. Do Sejmu nie weszłaby natomiast Koalicja Polska, tworzona przez PSL i Kukiz’15, która cieszy się poparciem tylko 2,5 proc. osób, które wzięły udział w sondażu. Niecałe 10 proc. badanych (9,6 proc.) nie miało swoich preferencji wyborczych.

Deklarowana frekwencja wyniosła 48,5 proc., przy czym zdecydowaną chęć udziału w wyborach wyraziło 34 proc. badanych, natomiast odpowiedź „raczej tak” wybrało 14,5 proc. respondentów ośrodka.

Czytaj także:  Wojciech Pszoniak nie żyje. Wybitny artysta miał 78 lat

IBRiS przeprowadził sondaż 16 października 2020 roku na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).