Sprawdź, czy nie jesteś uzależniona od zakupów!

REKLAMA

Osoba uzależniona od zakupów odczuwa euforię, podobnie jak ta, która nadużywa alkoholu lub narkotyków. Wtedy mózg kojarzy daną czynność z przyjemnością, bez której na końcu trudno jest zaplanować dzień.

Jak informuje redakcja Wprost, Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) oficjalnie nie uznaje uzależnienia od zakupów za odrębne zaburzenie, chociaż dotyka ono około 18 milionów dorosłych. Można uzależnić się od kupowania określonego produktu, lub ogólnie od kupowania różnych rzeczy.

REKLAMA

Najbardziej narażone na uzależnienie od zakupów są oczywiście kobiety. Średni wiek osoby uzależnionej waha się między 18 a 20 rokiem życia, kiedy ludzie są w stanie założyć własne konto, do ok. 30 lat, gdzie najczęściej wydają najwięcej pieniędzy na siebie. Inne badania mówią, że mężczyźni mają takie samo ryzyko uzależnienia się od zakupów.

Jakie są objawy? Kiedy zwykła przyjemność z robienia zakupów zamienia się w nałóg? Zazwyczaj osoby z zaburzeniami kompulsywnego kupowania ukrywają swoje zakupy lub udają, że mają dużo pieniędzy do wydania. W rzeczywistości takie osoby mają przez swoje uzależnienie problemy finansowe.

REKLAMA

Jak informuje redakcja Wprost z objawami zakupoholizmu są osoby, które mają obsesję na punkcie robienia zakupów, chodzą do sklepu, aby poradzić sobie ze stresem, maksymalizują karty kredytowe lub otwierają nowe bez spłacania poprzednich sald, czują intensywną euforię lub podekscytowanie po dokonaniu zakupów, kupują niepotrzebne rzeczy lub przedmioty, które nie są używane, kradną lub kłamią, aby kontynuować zakupy, mają żal lub wyrzuty sumienia z powodu zakupów, ale ich nie przerywają, mogą nie być w stanie spłacić długu ani zarządzać pieniędzmi.

Uzależnienie od zakupów można leczyć za pomocą terapii behawioralnej i indywidualnych sesji. Czasem w skrajnych przypadkach, pomocne mogą być leki.

Udostępnij: