Klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Są to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch. 3 grudnia 2019 roku kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu lub grupa co najmniej 50 posłów. O decyzji klubu PiS poinformował jego szef Ryszard Terlecki. Wskazanie przez PiS kandydatur Piotrowicza i Pawłowicz wywołało falę krytyki po stronie opozycji i w mediach społecznościowych.

Stanisław Piotrowicz to peerelowski prokurator z czasów stanu wojennego, były senator i poseł, który w minionej kadencji był szefem sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007–2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która w przeszłości pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, była członkinią Rady Polityki Pieniężnej i w latach 2002–2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

Po wyborze trojga nowych sędziów w Trybunale Konstytucyjnym pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 roku) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 roku).


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę