Prof. Jadwiga Staniszkis, znana socjolog i była współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, skomentowała w wypowiedzi dla „Faktu” samolotową aferę Marka Kuchcińskiego. Marszałek Sejmu nie powinien jej zdaniem dalej pełnić swojej funkcji. Na pytanie, dlaczego Kuchciński – mimo że wykorzystywał państwowe samoloty do celów prywatnych – wciąż jednak pozostaje na stanowisku, Staniszkis odparła, że „najlepszej odpowiedzi mógłby udzielić sam prezes Kaczyński”.

– Uważam, że Kuchciński jako marszałek Sejmu jest wygodnym narzędziem dla Kaczyńskiego, ze względu na swój oportunizm. Natomiast na pewno warto zastanowić się, czy marszałek Kuchciński sam nie powinien podać się do dymisji – stwierdziła socjolog.

W ocenie Jadwigi Staniszkis przykład Kuchcińskiego pokazuje, że „w Polsce nie przyjęły się jeszcze standardy obowiązujące w krajach zachodnich”, gdzie „polityk przyłapany na ewidentnym wykorzystywaniu stanowiska dla spraw prywatnych musi odejść”.

– Nie wiem, czy Kuchciński ma w sobie na tyle uczciwości, żeby to zrobić. Dla mnie równie ważne, co osobista uczciwość, są także kwalifikacje na dane stanowisko. A tych – muszę to zdecydowanie podkreślić – Kuchciński absolutnie nie ma. Uważam, że zbyt mało myśli w dłuższym horyzoncie czasowym o losie Polski, o miejscu Polski na świecie. Jego styl zachowania, na granicy płaczliwości, jego służalczość – niedopuszczalna w polityce – są dla mnie irytujące – podkreśliła Staniszkis.

 


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę